کد خبر : 362
تاریخ انتشار : چهارشنبه 12 دسامبر 2018 - 13:39

گزارش محرمانه سازمان ملل

کشورها تداوم برجام را تضمین کنند

کشورها تداوم برجام را تضمین کنند
دبیر کل سازمان ملل متحد در گزارشی محرمانه که به رویت رویترز رسیده از کشورها خواسته ادامه اجرای توافق هسته‌ای برجام را تضمین کنند.

«آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل متحد در گزارشی محرمانه که رویترز به آن دسترسی پیدا کرده ، از کشورها خواسته ادامه اجرای توافق هسته‌ای برجام را تضمین کنند

به نوشته رویترز گوترش در گزارش دو سالانه خود درباره اجرای تحریم‌ها علیه ایران از همه کشورها خواسته «تداوم اجرای توافق هسته‌ای که برای صلح و امنیت بین‌المللی از اهمیت بنیادی برخوردار است را حفظ کند.»

دبیر کل سازمان ملل علی‌رغم این به طور مشخص ایران را به نقض قطعنامه شماره ۲۲۳۱ سازمان ملل متحد که برای تأیید برجام صادر شده متهم نکرده است.

دبیرکل سازمان ملل در گزارشی محرمانه که خبرگزاری رویترز به آن دسترسی پیدا کرده است، از تمامی کشورها خواسته تا ادامه اجرای برجام را تضمین کنند.

ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در گزارش محرمانه خود درباره قطعنامه ۲۲۳۱ که به شواری امنیت ارائه شده، با تاکید بر اینکه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برای صلح و امنیت منطقه و جهان ضروری است، خواستار تضمین ادامه اجرای این توافق شده است.

برجام که در ژوئیه ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت‌های جهانی برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران حاصل شد، در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسید که بر اساس آن تمام تحریم‌ها علیه ایران لغو شد، اما دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ماه مه ۲۰۱۸ به‌طور یک‌جانبه از آن خارج شد.

در این گزارش همچنین به موضوع موشک‌های شلیک شده توسط حوثی‌های یمن به سمت عربستان پرداخته شده و آمده است: دبیرکل پس از بررسی باقیمانده‌های چند موشک شلیک شده از یمن به عربستان به این نتیجه رسیده است که ظاهرا این موشک‌ها مشخصات موشک‌های ایرانی را دارند و احتمالا در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ ساخته شده‌اند.

گوترش در ادامه گزارش خود آورده است که پس از بررسی بخشی از موشک زمین به هوای از هم تفکیک شده که توسط ائتلاف تحت رهبری سعودی به دست آمده است، دریافته که ظاهرا این موشک مطابق با یک موشک ایرانی بوده است.

به گزارش رویترز، دیپلمات‌ها می‌گویند که شورای امنیت قرار است روز چهارشنبه (امروز) آخرین گزارش گوترش درباره قطعنامه ۲۲۳۱ را بررسی کند.

دبیرکل سازمان ملل علاوه‌ براین، مدعی شده است که باقیمانده موشک‌های شلیک شده به عربستان در ۲۵ مارس و ۱۱ آوریل ۲۰۱۸، طراحی مشابه با موشک بالستیک کوتاه برد قیام-۱ ایران را دارند، هرچند از آنجایی که مشخص نیست این موشک ها چه زمانی به یمن منتقل شده‌اند، نمی‌تواند مشخص کند که این کار نقض قطعنامه بوده است.

به گزارش ایسنا، غرب و آمریکا پیش از این بارها این ادعای بی‌اساس را تکرار کرده اند که ایران موشک‌های حوثی‌های یمن برای حمله به عربستان را تامین می‌کند، اما مقامات کشورمان هموراه این ادعاها را رد و تاکید کرده‌اند که جمهوری اسلامی هیچ سلاحی به یمن منتقل نکرده و موشک‌ها متعلق به خود حوثی ها بوده است.

برچسب ها :

ناموجود