کد خبر : 526
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 26 فوریه 2019 - 16:51

گزارش اختصاصی گزینش 24 از آخرین وضعیت استعفای ظریف

ناگهان؛ استعفای ظریف

ناگهان؛ استعفای ظریف
محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان، با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی از سمت خود استعفا داد.

یک منبع مطلع در وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس، با اشاره به استعفای محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه از سمت خود گفت: «علت استعفای ایشان، ناهماهنگی داخلی در نهاد ریاست جمهوری و عدم اطلاع‌رسانی درباره حضور در دیدار با بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه از سوی مسئولان ارشد این نهاد بوده است.»

وی با بیان اینکه آقای ظریف به‌علت روحیه حساسی که دارند گاهی تصمیمات دفعی می‌گیرند و با همان شخصیتی که از ایشان سراغ داریم گاهی از تصمیمات احساسی خود هم ناراحت می‌شوند، تأکید کرد: «در این مورد، طبق اطلاع اینجانب، به احتمال زیاد ایشان به دولت برمی‌گردد.» این منبع آگاه که خواست هویتش اعلام نشود، همچنین افزود: «طی ماه‌های گذشته، اختلافاتی در برخی مسائل و تصمیمات، بین آقای دکتر ظریف و آقای روحانی پیش آمد که این اختلاف نظرها گاه به جلسات هیئت دولت هم کشیده می‌شد که در ماجرای اخیر، دلگیری ایشان از عملکرد رئیس‌جمهور به اوج رسید و باعث این تصمیم دفعی شد.»

پس از اعلام استعفای وزير خارجه، خبرنگاری بصورت پيامكی، صحت و سقم اين خبر را از او جويا شد. ظريف در پاسخ به خبرنگار: بعد از تصاویر ملاقات های امروز دیگر جواد ظریف به عنوان وزیر خارجه در جهان اعتباری ندارد.

پس از این استعفا یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه اعلام کرد، جمع کثیری از مدیران ستادی و نیز سفرا و دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در تدارک استعفا از سمت های خود در صورت قطعی شدن استعفای دکتر ظریف هستند.

به دنبال این اتفاق، محمد جواد ظریف به خبر استعفای جمعی از دیپلمات ها و مدیران وزارت امور خارجه واکنش نشان داد و گفت: ” تاکید بنده به همه برادران و خواهران عزیز در وزارت خارجه و نمایندگی‌ها این است که با کمال صلابت وظایف خود در دفاع از کشور را دنبال کنند و از چنین اقداماتی بشدت پرهیز کنند. برای بنده خدمت در کنار شما افتخار بود و امیدوارم استعفای بنده تلنگری برای بازگشت وزارت امور خارجه به جایگاه قانونی اش در روابط خارجی باشد. از همه شما ممنونم. ”

همچنین یک منبع اگاه در گفتگو با «انتخاب» از عدم استعفای رسمی وزیر خارجه و آغاز رایزنی ها برای ادامه کار ظریف خبر داد.
این منبع آگاه به «انتخاب» گفت: متن منتشره از سوی وزیر امور خارجه متنی غیر رسمی است و به لحاظ قانونی هنوز استعفایی به رئیس جمهور تقدیم نشده است.

وی تاکید کرد: آنچه در برخی ملاقاتهای دیروز موجب رنجش وزیر خارجه شد، ناشی از نوعی ناهماهنگی های اجرایی است و ظریف بعنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نماینده اقتدار و عظمت ایران است.

وی اضافه کرد: پس از انتشار پست اینستاگرامی دکتر ظریف تلاش ها و رایزنی ها برای مدیریت مشکل پیش آمده آغاز شده است که امیدواریم هر چه سریعتر به نتیجه برسد.

همچنین خبرگزاری آریا از قول ظريف نوشت: استعفاي من صرفا به منظور دفاع از شان و جايگاه وزارت امور خارجه در روابط خارجي بوده است که آن را در کنار ساير توانمندي ها براي امنيت ملي ايران حياتي مي دانم. من ناراحتي و دلخوري شخصي ندارم و نيازي به دلجويي ندارم. به عنوان وزير خارجه وظيفه داشتم بخاطر منافع ملي و اقتدار کشور در برابر رعايت نشدن جايگاه وزارت خارجه واکنش نشان دهم. بقيه گمانه زني ها صرفا زاييده تخيلات افراد است.

هنوز مقامات رسمی کشور واکنشی قطعی به خبر استعفای‌ ظریف نشان ندادند و به رغم ادعای کریمی قدوسی هنوز استعفای ظریف پذیرفته نشده است. در همین ارتباط برخی اخبار غیر رسمی حکایت از آن دارد که اسحاق جهانگیری و علی اکبر صالحی تماس‌های مختلفی برای تغییر نظر ظریف از استعفا با وی برقرار کرده‌اند و پا درمیانی برای بازگرداندن ظریف از این مسیر همچنان ادامه دارد.

برچسب ها :

ناموجود