کد خبر : 294
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 11 دسامبر 2018 - 11:00

مکرون سرانجام عقب نشینی کرد

مکرون سرانجام عقب نشینی کرد
امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در پاسخ به چند هفته اعتراضات خشونت‌آمیز در این کشور وعده داد حداقل دستمزدها را در فرانسه افزایش خواهد داد.

چهار آخر هفته است که فرانسه درگیر اعتراضات خشونت‌آمیز به افزایش مالیات سوخت، هزینه‌های زندگی و موارد دیگر است.

آقای مکرون در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به مردم فرانسه گفت خشم معترضان “عمیق” و در بسیاری موارد مشروع است”.

به گفته او در سال ۲۰۱۹ حداقل دستمزدها در این کشور ماهانه ۱۰۰ یورو بیشتر خواهد شد.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین وعده داد برنامه افزایش مالیات بازنشستگان کم‌درآمد لغو می‌شود و از کارفرماها موظف می‌شوند در پایان سال پاداشی معاف از مالیات به کارمندان خود بپردازند.

آقای مکرون که تا به امروز نسبت به این اعتراضات واکنش چندانی نشان نداده بود گفت: بسیاری از مردم از شرایط زندگیشان ناراضی هستند و حس می‌کنند کسی صدایشان را نمی‌شنود.

او در این سخنرانی خطاب به مردم کشورش گفت: من سهم خود را در مسئولیت این مشکل می‌پذیرم. شاید من این حس را به شما داده‌ام که نگرانی‌ها و اولویت‌های دیگری دارم و می‌دانم که عده‌ای از شما از حرف‌های من ناراحت شده‌اید.

رئیس جمهوری فرانسه گفت یک “بیماری ۴۰ ساله” در کشور جریان دارد که باعث شده خدمات دولتی در روستاها و برخی محلات کاهش یابد و شرایط زندگی بدتر شود: “مردم زیادی هستند که جایگاهشان در جامعه به درستی شناخته نشده است. ما به شکل بزدلانه‌ای به این وضع خوکرده‌ایم و همه چیز حاکی از آن است که این عده را از یاد برده‌ایم.”

آقای مکرون پیشتر به دلیل اینکه از مشکلات مردم بی‌خبر است و از دشواری‌های مردم عادی اطلاعی ندارد مورد انتقاد قرار گرفته بود.

“بحران ملی”
پیشتر وزیر دارایی فرانسه اعتراضات “جلیقه زردها” را فاجعه‌ای برای اقتصاد این کشورخوانده بود.

روز شنبه حدود ۱۲۵ هزار تظاهرکننده به خیابان ها آمدند و بیش از ۱۲۰۰ نفر بازداشت شدند.

به خصوص پایتخت فرانسه که روز شنبه شاهد تظاهرات ده هزار نفر بود به شدت آسیب دیده است، شیشه بسیاری مغازه ها شکسته، اتومبیل ها سوزانده شده و فروشگاه ها غارت شده اند.

برونو لا میر وزیر دارایی فرانسه وضعیت جاری را “بحرانی” برای جامعه و دمکراسی خواند.

او در جریان بازدیدی از فروشگاه هایی که در پاریس در اعتراضات آسیب دیده اند گفت: “این فاجعه ای برای کسب و کارها است، فاجعه ای برای اقتصاد است.”

امانوئل گریگوار، معاون شهردار پاریس، به رادیوی محلی گفت که “دیروز خسارات خیلی بیشتری از یک هفته پیش وارد شد” که دلیل آن پراکنده بودن اعتراضات شنبه بود.

با این حال او افزود که تعداد زخمی ها از یک هفته پیش کمتر است.

میزان خسارات مادی
هنوز نمی توان در مورد هزینه این اعتراضات برای اقتصاد فرانسه اظهار نظر کرد اما تصور می شود این خسارات شدید باشد.

روزنامه پاریزین گزارش داد که در پایتخت ۵۰ وسیله نقلیه سوزانده شده و ده ها کسب و کار تخریب شده است و بعضی هم غارت شده اند. مقام ها در پاریس می گویند که ناآرامی ها میلیون ها یورو خسارات وارد کرده است.

روز جمعه فدراسیون خرده فروشان فرانسه به خبرگزار رویترز گفت که این گروه از زمان شروع اعتراضات در روز ۱۷ نوامبر حدود ۹۰۰ میلیون یورو (۱.۱ میلیارد دلار) ضرر کرده اند.

آقای لا میر هفته پیش، قبل از تازه ترین دور اعتراضات، گفت که کسب و کار رستوران ها ۲۰ تا ۵۰ درصد افت کرده است.

فرانسوا آسیلین سرپرست فدراسیون کسب و کارهای کوچک و متوسط، به روزنامه دومیناش گفت که اعتراضات برای این گروه ۱۰ میلیارد یورو هزینه داشته است.

برچسب ها :

ناموجود