کد خبر : 465
تاریخ انتشار : چهارشنبه 19 دسامبر 2018 - 16:12

سوئیس یک کانال مالی با ایران ایجاد می‌‌کند

سوئیس یک کانال مالی با ایران ایجاد می‌‌کند
سوئیس برای ایجاد یک کانال پرداخت مالی با ایران با مجوز آمریکا که نخستین سازوکار با موافقت واشنگتن از زمان اعمال مجدد تحریم‌ ها خواهد بود، آماده می‌شود.

به گزارش گزینش ۲۴ به نقل از فایننشال تایمز، سوئیس در شرف ایجاد یک کانال مالی است که به شرکت‌ ها اجازه می‌ دهد تا مواد غذایی، محصولات دارویی و ابزار پزشکی به ایران بفروشند و از کانال پرداختی استفاده کنند که نخستین سازوکار با موافقت واشنگتن از زمان اعمال مجدد تحریم‌ ها خواهد بود.

«برنامه‌ های بشردوستانه برن» که موضوع مذاکرات حساس ادامه‌ دار سوئیس با آمریکا و ایران است، در حالی بیان می ‌شود که قدرت‌ های اروپایی امید دارند طی چند هفته، سازوکاری برای تامین مالی تجارت با تهران ایجاد کنند.

وزارت امور اقتصادی سوئیس به فایننشال تایمز اعلام کرد این وزارتخانه تلاش می ‌کند تا «هرچه زودتر» یک کانال پرداخت بشردوستانه ایجاد کند اما نمی ‌تواند تاریخ شروع را اعلام کند. «مذاکرات هنوز با مقامات آمریکایی، ایران و شرکت ‌های سوئیسی ادامه دارد.»

سوئیس که عضو اتحادیه اروپا نیست و بخش دارویی بزرگ و همچین سنت دیپلماسی بیطرفانه دارد، برای اینکه مقر این سازوکار باشد، اعتبار زیادی دارد.

«روش» شرکت دارویی سوئیسی اعلام کرد از « مذاکرات در مورد یک کانال تامین مالی احتمالی جایگزین برای اهداف بشردوستانه» آگاهی دارد اما نمی ‌تواند در مورد آن اظهارنظر کند. «تا جایی که ما می ‌دانیم هیچ پیشنهاد واقعی داده نشده است.»

وزارت خارجه آمریکا با این ادعا که «از آنجایی که این اقدام به مردم ایران کمک می‌ کند، ما متوجه اهمیت این فعالیت هستیم. سیاست آمریکا هرگز این نوع تجارت را هدف نگرفته است.» اعلام کرد با این کانال سوئیس مشکلی ندارد.

درحالی‌که مقامات آمریکایی این ادعا را دارند اما شرکت‌ های داروسازی بزرگ به دنبال اعمال مجدد تحریم‌ ها به سرعت از ایران خارج شدند و از ترس مواجه شدن با تحریم‌ های واشنگتن و عدم توانایی تبادل مالی از همکاری با ایران خودداری می‌کنند.

برچسب ها :

ناموجود