کد خبر : 308
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 11 دسامبر 2018 - 13:17

جعفر تكبیری

دلار به کانال ۹ هزار تومانی می‌رود

دلار به کانال ۹ هزار تومانی می‌رود
همزمان با شکسته شدن خط رواني دلار و ورود قیمت اين ارز به کانال 10 هزار تومان، احتمالات از لمس قیمت 9 هزار تومان توسط دلار حکایت دارد

به گزارش گزینش ۲۴، اين اتفاق در شرايطي روي داد كه طي هفته‌هاي گذشته مقاومت دلالان براي جلوگيري از ورود دلار به كانال ۱۰ هزار توماني همچنان بالا بود و آنان با انجام خريدهاي گسترده در سطح بازار تلاش مي‌كردند با بالا بردن تقاضا و كاهش دادن عرضه مانع از بروز اين اتفاق شوند، اما بانك مركزي عزم خود را براي رساندن قيمت دلار به اين كانال جزم كرده و اين مقاومت‌ها نتوانست خللي در عزمش ايجاد كند. با اين حال بانك مركزي در هفته گذشته كوشيد با استراحت دادن به تيم خود و اجازه دادن به دلالان براي جولان در كانال ۱۱ هزارتومان، توان آنان را كاهش داد تا در اين هفته و زمان آغاز ورود دلار به كانال ۱۰ هزار تومان كمترين مقاومت را در برابر خود شاهد باشد.

اما ثبت ركورد جديد كاهش قيمت در بازار ارز، معامله‌گران ارزي را نسبت به افت بيشتر قيمت و ورود دلار به كانال ۹ هزار تومان اميدوار كرد. بر اساس تحليل نشانه‌هاي بازار به نظر مي‌رسد كه دستيابي به اين رقم در بازار دلار دور از انتظار نباشد؛ چراكه از يكسو تقاضاي زيادي در بازار وجود ندارد و از سوي ديگر، گشايش‌هاي جديد كه در حال رخ دادن است و اين دو موضوع مي‌تواند به افت بيشتر قيمت‌ها كمك كند.

بر اين اساس يكي از نشانه‌هاي مهم در اين خصوص آغاز همكاري دوباره بانك كونلون چين با ايران است. همچنين يكي ديگر از شاخصه‌هاي مهم كه مي‌تواند نشان‌دهنده ادامه روند كاهشي دلار باشد، سرازير شدن دلارهاي خانگی به بازار ارز است. دلارهايي كه توسط افراد عادي جامعه و با هدف كسب سود خريداري شده و در يك شرايط نامطمئن و بدون هدف در منازل نگهداري مي‌شود.

در همين ارتباط يك كارشناس بازار ارز به خبرنگار ما گفت كه عمده خريد اين نوع دلار در تابستان و در قيمت‌هاي بين ۹ تا ۱۰ هزار صورت گرفته و حالا اين دسته از مردم با مشاهده ادامه كاهش نرخ ارز و ورود قيمت دلار به كانال ۱۰ هزار تومان، از بيم از بين رفتن ارزش دارايي خود به بازار خواهند آمد و دارايي خود را به ريال تبديل خواهند كرد.

اين كارشناس ارزي همچنين معتقد است كه با توجه به فرا رسيدن روزهاي پاياني سال و افزايش ميزان نياز به ريال براي خريدهاي آخر سال كه با كاهش قدرت خريد مردم همراه شده، دارندگان ارز بالشتي بخشي از ارز خود را براي جبران قدرت خريدشان به ريال تبديل خواهند كرد. از اين رو همين دو عامل نيز در كنار ساير عوامل مي‌تواند به تسهيل مسير ورود دلار به كانال ۹هزارتوماني كمك كند.

 

برچسب ها :

ناموجود