کد خبر : 578
تاریخ انتشار : شنبه 27 آوریل 2019 - 12:21

یک روزنامه عربی مدعی مذاکره میان ایران و عربستان از طریق بغداد شد

ایرانی‌ها آماده مرحله جدیدی از مذاکرات با آمریکا هستند

ایرانی‌ها آماده مرحله جدیدی از مذاکرات با آمریکا هستند
یک رسانه عربی چاپ لندن مدعی شد که ایران به منظور رهایی از تحریم‌ها به دنبال مذاکره با آمریکا و در حال مذاکره با عربستان از طریق بغداد است.

روزنامه العرب چاپ لندن در تحلیلی به قلم محمد قواص نوشت که در ماه مارس گذشته خبری منتسب به نواف الموسوی، نماینده حزب الله در پارلمان لبنان منتشر شد که بر اساس آن اعلام شد که ایران در برابر فشارهایی که قرار است در ماه می علیه آن وضع شود سکوت نخواهد کرد و این کشور به دنبال پاسخ نظامی علیه اسرائیل و آمریکا برای مقابله با تحریم‌هایی است که هدف آن ها به صفر رساندن صادرات نفتی ایران است.

نویسنده این گزارش با بیان این که اهمیت این اظهارات در این است که وی بعد از دیدار با برخی مقامات از جمله سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله است، ادعا کرد که می‌توان اینگونه تفسیر کرد که این اظهارات از سوی سید حسن نصرالله و به نقل از مقامات ایرانی صادر شده است، مساله عجیب این است که حزب‌الله لبنان بلافاصله اظهارات نواف الموسوی را تکذیب و اعلام کرد که این اظهارات اشتباه فهمیده شده‌اند.

ادعای مذاکره میان ایران و عربستان از طریق بغداد| یک روزنامه عربی: ایرانی‌ها آماده مرحله جدیدی از مذاکرات با آمریکا هستند

نویسنده می‌گوید: شبیه این اظهارات به نقل از سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان نیز درز شده بود و برخی رسانه‌ها اعلام کردند که سید حسن نصرالله گفته است به زودی جنگی با اسرائیل رخ خواهد داد که آن زمان من در میان شما نخواهم بود. طولی نکشید که سید حسن نصرالله شخصاً این شایعات را تکذیب و اعلام کرد که اطلاعاتی در رابطه با جنگ قریب الوقوع اسرائیل علیه حزب الله در دست نداریم.

در ادامه این تحلیل با بیان این که سید حسن نصرالله از طرفی می‌گوید که اسرائیل امکانات جنگ علیه ما را ندارد و آمریکا در سوریه شکست خورده است و از سوی دیگر در رابطه با آمادگی مقاومت سخن می‌گوید، ادعا شده که رهبری حزب الله نگران فشارهای نظامی اسرائیل علیه ایران و حزب الله در سوریه و همچنین فشارهای سیاسی آمریکا علیه ایران و حزب الله است و آمده است: اما تکذیب اظهارات نواف الموسوی از سوی سید حسن نصرالله و تکذیب احتمال جنگ قریب‌الوقوع با اسرائیل از سوی وی نشان می‌دهد که برای مقابله با فشارهای ایجاد شده بر روی تهران و هم پیمانان آن در منطقه اساساً اندیشه و فکر جنگ وجود ندارد.

در بخش دیگری از این تحلیل آمده است: اما این بار خطاب شدیداللحن به طور جدی از سوی تهران صادر شد؛ آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی ایران اعلام کرد که تحریم‌های واشنگتن بی پاسخ نمی‌مانند همچنین ژنرال‌های ایرانی به طور مکرر و پی در پی تهدید به بستن تنگه هرمز می‌کنند علاوه بر آن رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران فرمانده کل سپاه پاسداران را تغییر داد و حسین سلامی که به تهدیداتش معروف شده است را به جای وی قرار داد.

نویسنده در ادامه با طرح این ادعا که ایران نمی‌تواند در پاسخ به تحریم‌های آمریکا عملیات نظامی انجام دهد و یا تنگه هرمز را ببندد نوشت: برخلاف تبلیغات نظام جمهوری اسلامی ایران حسن روحانی، رئیس جمهور ایران رمز و پادزهر خروج از تنگنای ایران که در طول تاریخ در چنین تنگنایی قرا نگرفته بود را اعلام کرد. روحانی اعلام کرد که “کشورش آماده مذاکره با آمریکا است به شرطی که آمریکا تحریم‌ها را بردارد و از ایران عذرخواهی کند.”

نویسنده این گزارش مدعی شد که ایران خواستار مذاکره است و بدون هیچ قید و شرطی به میز مذاکرات خواهد رفت، ایرانی‌ها آماده مرحله جدیدی از مذاکرات هستند.

در این تحلیل با ادعای اینکه حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در حال آماده شدن برای مذاکرات هستند آمده است: روی آوردن ایران به مذاکرات تنها از سخنان حسن روحانی آشکار نشد بلکه به وجود آمدن روابط گسترده میان عراق و عربستان نیز نشان دهنده این امر است. سفر عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق به همراه یک هیأت بزرگ به ریاض بی دلیل نیست و چه بسا به خواسته ایران این کار را انجام داده است. برای هر کارشناسی روشن شد که تهران در حال مذاکره با ریاض از طریق بغداد است و ریاض نیز درهایش را بر روی بغداد باز کرده است.

نویسنده معتقد است که ایران شکست نخواهد خورد و هیچ کس شکست آن را نمی‌خواهد، حتی آمریکا نیز خواهان سقوط نظام تهران نیست و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا بارها اظهاراتی داشته است که مفاد آن قانع کردن ایران برای مذاکره به منظور مقابله با سیاست‌های خارجه ایران، بازنگری در توافق هسته‌ای و همچنین مساله موشک‌های بالستیک است، درواقع آنها می‌خواهند صدور انقلاب ایران به کشورهای دیگر را ممنوع کنند. تهران نیز خود از این مساله مطلع است و می‌داند که دنیا به دنبال سقوط نظام آن نیست.

در بخش دیگری از این تحلیل‌ آمده است: حسن روحانی چند روز پیش اعلام کرد که ایران مذاکرات را می‌پذیرد، چند ماه پیش نیز حزب الله لبنان اظهارات نماینده اش مبنی بر پاسخ نظامی ایران را رد کرد. تهران پیام‌هایش را فرستاده است و مفاد آنها این است که درگیری و جنگ بسیار دور است و مذاکرات و زمان معامله بسیار نزدیک است. مساله فقط مساله زمان است، منتظر بمانید.

برچسب ها :

ناموجود