کد خبر : 638
تاریخ انتشار : دوشنبه 6 می 2019 - 15:12

ایران چهارشنبه به خروج آمریکا از برجام پاسخ می‌دهد

احتمال تعلیق بخش‌هایی از برجام توسط ایران

احتمال تعلیق بخش‌هایی از برجام توسط ایران
روز چهارشنبه هفته جاری برنامه‌های مرحله‌ای ایران برای انجام اقدامات متقابل در برابر خروج امریکا از برجام را اعلام خواهد شد.

به گزارش ایسنا برنامه‌های پیش‌بینی شده در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام بوده و فعلاً موضوع خروج از برجام مطرح نیست.

کاهش جزئی و کلی برخی تعهدات ایران و آغاز بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای که انجام آن در چارچوب برجام متوقف شده بود، اولین گام ایران در واکنش به خروج آمریکا از برجام و همچنین بدعهدی کشورهای اروپایی در اجرای تعهداتشان است.

راه برای دیپلماسی باز است و اقدامات مرحله ای ایران فرصت مجددی است به دیپلماسی و طرف های مقابل که مسیر اشتباه یکجانبه گرایی را تصحیح کنند و به نقطه گذشته و عمل به تمام مفاد برجام برگردند.

هم‌چنین مقامات اتحادیه اروپا که در یک سال گذشته تنها به ارائه وعده‌های اجرا نشده اکتفا کرده‌اند به صورت غیر رسمی در جریان این تصمیم قرار گرفته‌اند.

بنابر پیگیری خبرنگار ایسنا از منابع مطلع احتمالا رییس جمهور این خبر را روز چهارشنبه به صورت رسمی اعلام خواهد کرد.

طبق بند ۲۶ برجام، در صورت عدم پایبندی طرف مقابل به تعهدات، ایران حق دارد اجرای تعهدات خود را به شکل کلی یا جزئی متوقف کند.

بر اساس بند ۳۶ اگر موضوع اختلافی با طی مراحل این بند فیصله نیافت شاکی می‌تواند این امر را به عنوان مبنای توقف کلی و یا جزئی اجرای تعهدات اش وفق برجام قلمداد کرده و یا به شورای امنیت سازمان ملل متحد ابلاغ کند که معتقد است موضوع مصداق “عدم پایبندی اساسی” بشمار می‌آید.

به گزارش ایسنا، چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت (۸ می)، سالگرد خروج آمریکا از برجام است.

پیش از این خبرنگار روزنامه خراسان طی توییتی ادعا کرده بود: شنیده ها حاکیست با توجه به نقض فاحش مواد۲۵و۲۹ #برجام از سوی آمریکا در یک سال گذشته و عدم توان اروپا در جبران این نقض،سازمان انرژی اتمی ابلاغیه های لازم را دریافت کرده تا بر اساس تصمیم نظام و با دستور رییس جمهور در روز چهارشنبه، طبق مواد ۲۶و۳۷ برجام عملیات کاهش تعهدات را آغاز کند.

هادی محمدی در توییتی دیگر در خصوص اقدامات احتمالی ایران در این خصوص ادعا کرده است:
آغاز غنی سازی۳.۶۷٪ در #فردو
نصب سانتریفیوژهایIR2MوIR4 در #نطنز
تولیدو انبار #آب_سنگین بیش از ۱۳۰تن
فک پلمب از قرصهای سوخت راکتور قبلی اراک
توقف اجرای #پروتکل_الحاقی

در همین حال گفته می شود که ترامپ روز چهارشنبه موج تازه ای از تحریم ها را علیه ایران اعمال خواهد کرد.

برچسب ها :

ناموجود